שלום אורח, התחבר
חיפוש מאמן אישי:
לקבלת ייעוץ אישי

תחומי יעוץ

תחומי אימון

תחומי עו"ד

זמינים לייעוץ

ניר סבר - מומחה לשיווק

לפרטים ויצירת קשר

malka zilberman spector

לפרטים ויצירת קשר
לאה גרזון

חברים היזהרו מצדקנות!

נכתב ע"י: לאה גרזון בתאריך 09/11/2013

 כבר שבועיים הברז בבית של משה מטפטף. הוא חייב להחליף אותו בברז אחר, אבל אתמול הוא יצא מאוחר מדי מהעבודה, שלשום היה צריך לקחת את הילד לרופא, לפני כן הוא לא הרגיש טוב, ו...... אלף סיבות ותירוצים, כולם נכונים – טובים – ומשכנעים, אבל הברז עדיין מטפטף.
 
משה יודע עמוק בליבו, שבכוחו היה להחליף את הברז מזמן. אבל משהו מנע ממנו לעשות זאת והוא נתלה בתירוצים ומתרחק מהשגת המטרה: תיקון הברז.
 
אדם שהתנהגותו לא מקרבת אותו למטרה שלו, או אף מרחיקה אותו ממנה, מכונה באימון – צדקן.
כולנו צדקנים במידה כזו או אחרת. שרה שוב מוצאת את עצמה צועקת על הילדים ומכריחה אותם לעשות שיעורי בית כדי שיצליחו בלימודים, דניאל מאשים את כולם בכישלון העסק, יואב משקיע את כל זמנו בעיצוב החנות שלו ולא מבין מדוע היא לא מצליחה, דוד נפרד מהבחורה שאהב בגלל שלא ראה איתה עתיד, ושיר משתעממת בלימודי מחשבים באוניברסיטה....
 
הקול הפנימי הצדקן, אינו טיפש. הוא מקיף אותנו בתירוצים כל כך משכנעים עד שהם משכנעים גם אותנו. לא רק שאנחנו בטוחים שאין דרך אחרת, אלא אנו אף בטוחים שבחרנו נכונה, ואיננו שמים לב שמעשינו מרחיקים אותנו ממה שרצינו להשיג.
אז איך זה שהילדים של שרה שונאים ללמוד ולא מוציאים ציונים טובים, העסק של דניאל כושל ושל יואב לא צומח, דוד לבד, שיר לא רואה אופק תעסוקתי מעניין, והברז של משה עדיין מטפטף?
 
ארבעה צעדים בדרך ליציאה מצדקנות ולמעבר לצמיחה ולהשגת המטרה.
א. זיהוי התירוצים
אם נהיה מספיק כנים עם עצמנו, נזהה שאנחנו טובעים בתירוצים ובסיבות. עם מעט הקשבה פנימית-עצמית נזהה בקלות שאנחנו לא משכנעים אפילו לא את עצמנו, נוכל לבודד את התירוצים הצדקניים, ולשים בצידם סימן שאלה. האם באמת שיר רוצה ללמוד מחשבים? האם באמת דוד לא רואה עתיד עם הבחורה איתה הוא יוצא? האם באמת כולם אשמים בכשלון העסק?
ב. זכירת המטרה
נשים את מטרתנו מול עינינו ונבחן די פעם את דרכנו ובחירותנו. מה משיגה הדרך בה בחרנו? האם היא מקרבת אותנו אל המטרה? מה עוד נוכל לעשות כדי להצליח?
ג. זיהוי המניע הסמוי מאחורי הצדקנות
כשאנו מזהים את התירוצים והסיבות, וכשאנו יודעים להודות שהמטרה מתרחקת מאיתנו, זה הזמן להבין – מה גרם לנו לבחור בדרך צדקנית. מה מפחיד אותנו - מעכב אותנו - מונע מאיתנו מלהגיע אל המטרה?
 
בדוגמאות דלעיל- משה מרגיש שהחלפת ברז זה דבר מסובך ולכן דוחה את הביצוע, שרה לא מכירה דרך אחרת לגרום לילדים להצליח חוץ מלהשקיע ולחרוש ולא מצליחה לגרום להם לעשות שיעורי בית וללמוד למבחנים מבלי לצעוק, דניאל יודע שעשה כמה בחירות לא מוצלחות ולא רוצה להודות בטעות ומעדיף להאשים אחרים, יואב חלש בתקשורת, ביצירת שיתופי פעולה, במכירה ובשיווק- ולכן דוחה פעולות אלה ומשקיע את זמנו בסידור החנות עד שלא נותר לו זמן לדברים אחרים והוא אף 'משקר' לעצמו ובטוח שעשה די להצלחת העסק, דוד מפחד מקשר רציני ולכן משכנע את עצמו שאין להם עתיד ביחד ושיר בחרה במחשבים כי ההורים ציפו ממנה לכך והיא לא מעיזה להתמודד מולם ולבחור בלימודים שאכן מעניינים אותה, ולכן היא משכנעת את עצמה שהם צודקים, מחשבים זה מקצוע עם עתיד מפרנס והבחירה במחשבים היא הבחירה הנכונה.
 
המשותף לכל הצדקנים הוא שהם נמצאים במקום שלא טוב להם ולא נכון להם בגלל הפחד להתמודד עם המניע הסמוי. לפעמים קל לנו להתנהל ולברוח, במקום להתמודד – לעשות – ליצור, וכן, גם להתאמץ. אבל אם נזכור שכשנשיג את מטרתנו יהיה לנו שמח, נכון וטוב, נוכל לשאוב את הכוחות להתמודד ולעשות.
 
ד. בחירת דרך פעולה יעיל
כדי לצמוח, להצמיח ולהצליח, אנחנו נתמודד עם המניע הסמוי, נבין אותו, נחבק אותו, נאהב את עצמנו עם חולשותינו ו... נתמודד. נמצא את הדרך היעילה והמתאימה לנו, כדי להגיע אל מטרתנו. במקום להתנהל בלי להבין מה ולמה, אנחנו נבין את פעולותינו ונוכל לנווט את מעשינו לכיוונים הרצויים לנו. נעשה צעדים להשגת המטרה שלנו, ולחיים מלאים ושמחים.
 
צריך כנות רבה, ולעיתים גם אומץ גדול להתמודדות, אבל אין אושר גדול יותר מההצלחה בהתמודדות ומהשגת המטרה.
 
דרך צלחה.
 

פינת המומלצים

זוגיות בזיגזג עדכני

זוגיות בזיגזג עדכני

לפרטים נוספים

לצאת מהשגרע

לצאת מהשגרע

לפרטים נוספים

מה שחשוב...

מה שחשוב...

שמעון דולן - אבישי לנדאו
עברית-אנגלית

לפרטים נוספים

ניהול על פי ערכים תשוקתיים / רגשיים, אתיים, כלכליים

ניהול על פי ערכים תשוקתיים / רגשיים, אתיים, כלכליים

שמעון דולן- סלבדור גרסיה-אבישי לנדאו

לפרטים נוספים

The Value of Values

The Value of Values

Educational Cards Games for KIDS and their Families

לפרטים נוספים

EL Valor de los Valores

EL Valor de los Valores

משחק הערכים למשפחה (ספרדית מרכז אמריקה)

לפרטים נוספים

Coaching By Values

Coaching By Values

שמעון דולן - 2011

לפרטים נוספים

מאמן/יועץ, מעוניין לפרסם כלי עזר מקצועי?

מאמן/יועץ, מעוניין לפרסם כלי עזר מקצועי?

לפרטים נוספים

התבוננות - יעוץ להעצמה נשית

לפרטים ויצירת קשר

KH ייעוץ משכנתאות

לפרטים ויצירת קשר