שלום אורח, התחבר
חיפוש מאמן אישי:
לקבלת ייעוץ אישי

תחומי יעוץ

תחומי אימון

תחומי עו"ד

זמינים לייעוץ

NIELS - ייעוץ שיווקי לעסקים

לפרטים ויצירת קשר

פיננסי טיפ - יעוץ עסקי

לפרטים ויצירת קשר

גו ליידי | GO LADY | מאמנת כושר אישית

לפרטים ויצירת קשר
חינוך פיננסי- עצמאות כלכלית גם לילדים

ד"ר אורלי רדליך

נכתב ע"י: חינוך פיננסי- עצמאות כלכלית גם לילדים בתאריך 19/02/2014

 
כאשר הכרזנו כמדינה על עצמאות לקחנו בעצם את האחריות לעתידנו. באופן דומה, כל אחד מאיתנו צריך להכריז על עצמאותו הכלכלית, כי רק אנחנו נוכל לדאוג לעצמנו וזה המסר שאנו צריכים להעביר גם לילדים..
 
 
כאשר הכרזנו כמדינה על עצמאות לקחנו בעצם את האחריות לעתידנו, תוך הבנה וכוונה שנעשה זאת בצורה הטובה ביותר. באופן דומה, כל אחד מאיתנו צריך להכריז על עצמאותו הכלכלית, כי רק אנחנו נוכל לדאוג לעצמנו וזה המסר שאנו צריכים להעביר גם לילדים.
"ילדים זה שמחה", כולנו מסכימים עם זה וגם עם העובדה שהם משפיעים על מבנה ההוצאות המשפחתי. חלקם של הילדים בתקציב המשפחתי הולך וגדל עם השנים ופעמים רבות אף מהווה חסם לרווחה כלכלית של המשפחה. הכל מתחיל במסרים ההוריים שספגנו בבית, כגון- "אני אתן לילדים הכל", "הכל בשביל הילדים", "מה שהילד צריך- לא חוסכים".
והרי לכם דילמה אמיתית- אם יש לנו כמה ילדים- האם באמת נוכל לממן את כולם? האם נצליח אי פעם לצאת מהמינוס המעיק? האם כך נבטיח את עתידם ועתידנו? לצערנו, התשובה לרוב היא שלילית ואשרי זה שיכול לענות בחיוב.
אם כך המצב, אז מה עושים? מאמר זה לא בא כדי להטיף להפחתת הילודה, חלילה, וגם לא כדי להעיב על מצב רוחכם. להיפך, מטרת המאמר היא לפקוח את עיניכם וללמדכם כיצד תקחו אחריות על מצבכם הכלכלי וכיצד תחנכו גם את ילדיכם היקרים לעצמאות ורווחה כלכלית.
 
 
 
היבט ראשון- הקניית מודעות פיננסית:
מגיל צעיר ילדים חווים רק הוצאת כסף, אך לא מבינים ולא רואים צבירה של כסף. לכן, חשוב שילמדו את כל התהליך. איך עושים זאת? הנה כמה טיפים שיקנו לילדים הבנה כלכלית וגם יעשירו אתכם בזמן איכות כמשפחה:
*קחו את הילדים איתכם לעבודה- זו ההזדמנות עבורם להיחשף למקום עבודתכם להבין את המושג עבודה ולחוות את המאמץ שעושים כדי לצבור כסף.
*נהלו איתם שיחות אקטואליה- כל אירוע כלכלי במדינה שווה שיחה והקניה של מושגים כלכליים, כגון- שביתות עובדים במשק, פשיטות רגל של חברות, מקרי הונאה, וכד'.
*שחקו איתם במשחקים כלכליים- כמו מונופול, משחק עסקים, קאשפלו. משחקים אלו מעודדים חשיבה פיננסית ועסקית, מלמדים מושגים כגון- נכסים, תזרים ומניות, ומפתחים מיומנויות ניהול משא ומתן.
*לכו עם הילדים לשוק- בנוסף לחוויה צבעונית ומסקרנת תוכלו לשוחח עם ילדיכם על היבטים כלכליים, כגון- מדוע המחירים יורדים במהלך היום, מדוע השוק זול יותר מהסופר, מהי רוכלות, ועוד.
 
 
 
היבט שני- ניהול דמי כיס:
חינוך לניהול נכון של דמי הכיס מלמד את ילדינו להתמודד עם מגבלות תקציב, לקבוע לעצמם סדרי עדיפויות, ולחסוך למטרות שהציבו לעצמם. כבר מגיל הגן אפשר ורצוי ללמד את הילדים לעבוד עם כסף. הרי לכם כמה טיפים מותאמים מבחינה התפתחותית:
*גיל הגן- דאגו שתהיה לילד קופת חיסכון, באמצעותה תוכלו ללמד אותו להכיר מטבעות שונים, לספור כסף, לשמור על כסף, לדחות סיפוקים (קונים מה שרוצים רק אחרי שצוברים מספיק כסף), להשוות מחירים בין מוצרים בחנות ובין חנויות שונות, ולבחור באופן עצמאי מה קונים לאחר השוואת מחירים.
*בנוגע לקופות חיסכון- המלצה אישית- תנו לילד 3 קופות חיסכון עם מטרות שונות: האחת לצרכים של סיפוק מיידי (כמו קניית ממתקים), השניה לצרכים לטווח בינוני (כמו רכישת צעצוע), והשלישית לצרכים לטווח ארוך (כמו רכישת אופניים /מחשב). אפשר להוסיף גם קופה לתרומות ומעשים טובים.
*גיל יסודי- בשלב זה מומלץ לתת דמי כיס קבועים המותאמים ליכולתה של המשפחה, אך חשוב לסכם איתו מה כולל התקציב שלו (מה הוא אמור לקנות לעצמו בכספו ולא לבקש מההורים). כמו כן, יש ללמד את הילד שחברים לא קונים עם כסף ולחנך אותו להסתדר עם מגבלות התקציב שלו, כלומר, אם הוא רוצה לקנות משהו הוא לא יוכל לקבל מכם מקדמה או הלוואה על חשבון דמי הכיס הבאים.
*גיל חטיבת הביניים- בשלב זה הגיע הזמן ללמד את הילד מהו תקציב משפחתי ולשתף אותו בשיקולים כלכליים של המשפחה. כמובן שאין צורך להעיק עליו עם חובות ופשיטות רגל, הכוונה היא שישתתף בניהול תקציב המשפחה, ברכישות שונות לבית, וכד'. זו הדרך ללמד אותו באמצעות דיאלוג ולא מלחמה שלא חייבים להיות כמו כולם, שצריך להסתדר עם מה שיש, ורכישת מותגים עונתיים אינה בהכרח צרכנות נבונה.
*גיל התיכון- בשלב זה אפשר בהחלט לעודד את הילד לעבוד ולקבל שכר. את הכסף שירוויח הוא יפקיד בחשבון הבנק שיפתח, וכך ילמד לנהל כסף, לקרוא דפי בנק, לחסוך בבנק, ולשלוט בכרטיס האשראי.
 
 
 
היבט שלישי- דיאלוג משפחתי:
הילדים שלנו לומדים מחוויות של ניסיון אישי והתבוננות באחרים. הם מפנימים הכי טוב כאשר יש שיתוף אקטיבי, שיח ישיר, חיזוק ותמיכה. אז הנה כמה טיפים לדיאלוג משפחתי יעיל:
*צאו לקניות ביחד- לאחר שהכנתם רשימה מסודרת, שיתפתם את הילד בתכנון הסל והגדרתם תקציב לקניה. והכי חשוב- אל תצאו לקניות רעבים.
*תנו דוגמה- הורים מהווים מודל לחיקוי עבור ילדיהם. לכן, חשוב שתתנו להם דוגמה אישית בדחיית סיפוקים, צרכנות נבונה וניהול תקציב מסודר. אי אפשר לצפות מילד שחווה בבית בזבזנות ורכישות אימפולסיביות, שידע להתנהל נכון מבחינה כלכלית.
*תבלו יחד- כסף זה לא הכל! בסופו של דבר אם נשאל את הילדים מה חשוב להם בחיים תשובתם האמיתית תהיה- משפחה בריאה אוהבת.
*נהלו משא ומתן על דמי כיס- זה לא ריב משפחתי ולא מלחמה, להיפך, למדו את ילדיכם לקיים דיאלוג בריא, להציג את טיעוניו באופן משכנע, ולהקשיב לאחרים. זו ההזדמנות להתדיין על הבדלי מושגים כגון 'רוצה או צריך', 'חוסך או צורך'.
*הציבו מטרות- בכל תחום בחיים. למדו את ילדיכם לתכנן קדימה ולהשיג את יעדיהם, לא רק בהיבט הכלכלי. זו למידה לחיים!!

פינת המומלצים

זוגיות בזיגזג עדכני

זוגיות בזיגזג עדכני

לפרטים נוספים

לצאת מהשגרע

לצאת מהשגרע

לפרטים נוספים

מה שחשוב...

מה שחשוב...

שמעון דולן - אבישי לנדאו
עברית-אנגלית

לפרטים נוספים

ניהול על פי ערכים תשוקתיים / רגשיים, אתיים, כלכליים

ניהול על פי ערכים תשוקתיים / רגשיים, אתיים, כלכליים

שמעון דולן- סלבדור גרסיה-אבישי לנדאו

לפרטים נוספים

The Value of Values

The Value of Values

Educational Cards Games for KIDS and their Families

לפרטים נוספים

EL Valor de los Valores

EL Valor de los Valores

משחק הערכים למשפחה (ספרדית מרכז אמריקה)

לפרטים נוספים

Coaching By Values

Coaching By Values

שמעון דולן - 2011

לפרטים נוספים

מאמן/יועץ, מעוניין לפרסם כלי עזר מקצועי?

מאמן/יועץ, מעוניין לפרסם כלי עזר מקצועי?

לפרטים נוספים

לרזות בכיף עם יהודית

לפרטים ויצירת קשר

התבוננות - יעוץ להעצמה נשית

לפרטים ויצירת קשר

איריס שוסטר -יועצת כלכלית למשפחה

לפרטים ויצירת קשר